🔥🔥🔥 -10% na všechny sady vnitřních termoclon pro různé typy dodávek - jen do 14.6.! - zobrazit akci

Nezapomněli jste na něco?

Košík0

Zavřít

V košíku nemáte žádné zboží.

Magazín

Toyota Corolla a nomádění "na lehko"

24.07.17 Ruben Lang 3253x přečteno

Při čekání na dobré světlo u vesnice Gásadalur u zcela jistě nejslavnějšího vodopádu na Faerských ostrovech využívám čas a jdu konečně hodit na digitální papír pár slov o mojem přístupu k nomádství pro nomádem.cz.

Sdílet



Toyota Corolla a nomádění "na lehko"

Na rozdíl od mnoha jiných tu se nepochlubím žádnou přestavbou dodávky na příbytek na kolech a nepřihodím vám pár rad, čemu se zaručeně vyhnout. Mojím nomádským hybadlem je Toyota Corolla r.v. 94, zvaná též Plechovka. Jedninné její vylepšení oproti sériové verzi je instalovaná  zásuvka na 220V (investice vč. práce v servisu cca 1650 kč), která je pak ještě externě vylepšená rozdvojkou (ta se doma válela zadarmo).

Tento článek může být spíš pro ty, co by nomádit chtěli, ale nemaj dodávku a už vůbec nejsou talentovaní přestavovatelé (podobně jako já), že to jde i takto spartánsky.

Celý můj příběh se začíná o pár let dozadu, kdy jsem se rozhodl jet vydělat nějakou tu (norskou) korunu, ještě jako nedigitální nomád. Původně jsem jel do Norska s plánem tři měsíce sbírat jahody, vydělat cca 100k a vrátit se. Nakonec jsem tam zůstal skoro půl roku, projel Norsko od severu k jihu, naučil se obstojně norsky a vydělal násobně víc. Ostatně tady je mé Norské nomádění.

Loni jsme už s kamarádem vyrazili do světa jako čistokrevní digitální nomádi. Pointou tedy bylo spojit možnost jak pracovat, být online a k tomu něco zajímavýho vidět. Když jsme smíchali všechny výhody a nevýhody jednotlivých možných destinací dohromady a zatřepali, vypadl nám Island. Tady pak najdete celé Islandské digitální dobrodružství.

A pokud nevíte kam na léto, Island je můj tajnej tip. Třeba se tam potkáme.

Ještě pár informací, které by vás mohly zajímat. Povětšinou budou k nalezení v některém mém cestopisu, ovšem ať je tu máme hezky pohromadě.

Hygiena

Cestuju takto až na jednu italskou štaci výhradně po severských zemích, tedy v krásné čisté přírodě, kde když je třeba si dát sprchu, jde to jednoduše v řece, na islandu pak v jednom z mnohých termálních jezírek. I když nekempujete, většinou se dá v kempu za pár korun osprchovat. V severských zemích je také na ‚každém rohu‘ toaleta, dost často splachovací občas i se zásuvkama (ideál pro hromadné dobití a když jsou poblíž ještě stoly, zastávka je jistá). Takže ani v tomhle ohledu nemusí být člověk úplnej zálesák. Jako tady na Faerech:

Spaní

Nejraději ve stanu, všude v severských zemích se dá až na výjimky volně stanovat. Když není zbytí, tak v autě, kde  když sklopím zadní sedačky, tak se i do mého miniauta v pohodě vejdu a celý natáhnu. V případě cestování ve dvou moje kára nedovoluje nic víc, než sklopení sedaček do polohy ‚skoro v leže‘. Maximálně provizorní řešení, které přišlo na řadu asi jen 3x za 10 let, co Plechovku mám.

Vylepšení/mouchy osobního automobilu

Osobák má už z podstaty jednu velkou nevýhodu a totiž tu, že se v něm nepostavíte. A ani moc prostoru nenabízí. Také  sedadlo řidiče se na digitální práci příliš nehodí (takže když nezapomenu, mám s sebou rybářské židle). Navíc pokud toho potřebujete s sebou víc než jen počítač  (v mém případě foťák, 7 objektivů, 2 stativy, panohlava, dva drony, 5 akumulátorů a světe div se i nějaké to oblečení), místo rychle dochází. Snažil jsem se udělat pořádek ‚krabicovým‘ řešením (na každý typ věcí mít jednu extra krabici), to se bohužel v mém případě nezdá dlouhodobě udržitené.

Práce a cestování

Myslím, že tyhle dvě věci do sebe perfektně zapadnou. Buď se uživíte digitálně a pak vám stačí comp, net a případně nějaké další pro vás nezbytné náčiní, nebo zatím (či už) ne a pak není nic snažšího, než se poohlédnout po práci v jiném kraji. Díky k vymoženosti zvané Evropské Hospodářské Společenství v této věci už neexistují hranice.

Dále by to chtělo ještě extra zdroj el. energie. Přece jen člověk 21. století funguje na elektřinu a ten jeden akumulátor vše nespasí. Za jízdy dobíjím co se dá, občas nezbude, než chvíli nechat běžet motor jen kvůli elektřině. Je to fuj, ale kdesi v lesích severu, kde kolem vás kolikrát nikdo není pár set kilometrů aby vás případně pomohl roztlačit, to je jedinné řešení. Určitě by se hodila extra baterie pro autonomní dobíjení všech eletrověcí, ale zatím mi lenost a částečně i nedostatek prostoru v Plechovce zabránily ji tam někam dát. Každopádně pokud máte např. kombi, směle do toho!

A co bych chtěl vylepšit? Upgradnout Plechovku na Land Rover – Defendera:)

Mějte se a cestujte!

Ruben

Jo a jestli vás zajímá jak dopadlo čekání na dobré světlo, tak právě takhle.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...



Kam dále?

Fakt nutně potřebuješ 4x4 obytnou dodávku?
Návody a postupy

Fakt nutně potřebuješ 4x4 obytnou dodávku?

08.06.26 Martin Kolčaba 676x přečteno

4x4 dodávka. Spousta lidí po ní prahne. A mají k tomu různé důvody, mají od ní různá očekávání - a nutno říct, že často falešná. A právě o falešných očekáváních, o limitech běžných 4x4 dodávek, i o tom, že 4x4 nerovná se offroad, je tenhle článek a video.

Přečíst
E04: Expediční MB Vario 4x4 - kompletní prohlídka ultimátního obytňáku
Videoprohlídky - obytné vestavby

E04: Expediční MB Vario 4x4 - kompletní prohlídka ultimátního obytňáku

25.05.26 1809x přečteno

Repase auta do šroubku. Stavba boxu na míru. Výroba hromady doplňků. Po několika letech usilovné práce, zařizování a spoustě nervů je hotovo. Obytný Mercedes-Benz Vario 815D 4x4 připravený pro bydlení a život na cestách. Pojďte si ho detailně prohlédnout v našem videu, které jsme točili pár dní předtím, než auto odplulo na trajektu do Jižní Ameriky, kde ho čeká cca dvouleté putování.

Přečíst
Obytnou Avií projeli Jižní Ameriku, a teď o tom vydávají knihu! (rozhovor)
Rozhovory

Obytnou Avií projeli Jižní Ameriku, a teď o tom vydávají knihu! (rozhovor)

18.05.26 1142x přečteno

Vzali obytnou Avii z roku 1974 a poslali ji za oceán, aby tu strávili 4 měsíce cestováním po Jižní Americe. Co obnáší dostat auto za velkou louži? Jaká byla cesta? A jak se na jiném kontinentu řeší porucha motoru auta, které tam není běžné? O tom si popovídáme v našem rozhovoru.

Přečíst

CZK EUR