⚠️ Vážení zákazníci, vzhledem ke státním svátkům v Německu může u produktů objednávaných s dostupností "skladem v DE" dojít ke zpoždění dodání o 1-3 pracovní dny oproti lhůtám uvedeným u produktů. Děkujeme za pochopení.⚠️
Jaký řidičák potřebuji na obytné auto, karavan nebo dodávku?
24.10.2114765x přečteno
Jaký řidičák potřebujete pro řízení obytného auta? Stačí B, a nebo je potřeba jiný? A jak je to s oprávněním pro karavany (obytné přívěsy)? Pojďme se na to podívat v podrobném článku s citacemi ze zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Sdílet
Jaký řidičák potřebuji pro řízení obytného auta nebo dodávky?
Záleží na největší možné hmotnosti vozidla uvedené v jeho technickém průkazu. Konkrétně vás zajímá údaj "Největší technicky přípustná / povolená hmotnost".
Pokud v tomto údaji vidíte 3500 kg (3,5 tuny) a nebo méně, můžete obytný vůz řídit s řidičským průkazem skupiny B, stejně jako osobní auto.
Tento obytný vůz má největší technicky přípustnou a povolenou hmotnost 3500 kg (3,5 tuny), takže k jeho řízení stačí řidičák skupiny B.
Ač se to dle velikosti vozidel z fotek na první pohled nemusí zdát, všechna z nich můžete řídit s ŘP skupiny B, protože mají do 3500 kg a nepřesahují 8+1 (8 pasažérů + řidič) míst k sezení.
Pokud je vozidlo dle TP těžší než 3500 kg, potřebujete řidičák skupiny C1 nebo C, tedy stejný, jako na nákladní vozy (viz níže)
Pokud má auto více než 8+1 míst k sezení,potřebujete řidičský průkaz skupiny D1 nebo D ("řidičák na autobus"), a to bez ohledu na hmotnost vozidla. Pokud má méně než 8+1 míst a hmotnost do 3500 kg, stačí vám ŘP sk. B.
... a pokud takové vozidlo chcete řídit s obytným nebo jiným přívěsem, pokračujte ve čtení.
Jaký řidičák potřebuji na auto s karavanem (přívěsem)?
Pozor, i zde se pracuje s nejvyššími povolenými hmotnostmi vozidel uvedenými v technickém průkazu. A pozor také na to, že každé tažné vozidlo má v TP uveden také údaj "Největší technicky přípustná / povolená hmotnost přípojného vozidla", který je potřeba respektovat.
Do skupiny B jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmenech a) až e) [=vozidla kategorií AM, A1, A2, A a B1 - pozn. nomádem.cz] jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti
nepřevyšující 750 kg,
převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3500 kg, nebo
převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3500 kg, ale nepřevyšuje 4250 kg, jedná-li se o řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu (viz B96 níže)
B s rozšířením B96
Svůj řidičský průkaz si můžete rozšířit na skupinu B96, a pak můžete řídit soupravu o celkové hmotnosti až 4250 kg. Ovšem pouze za předpokladu, že tažné vozidlo má hmotnost do 3500 kg.
Rozšíření ŘP obnáší přihlášku do autoškoly a složení teoretické a praktické zkoušky (jízda). Návštěvy výuky nejsou potřeba.
Řidičské oprávnění skupiny B96 vás opravňuje k řízení jízdní soupravy složené z vozidla skupiny B a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3 500 kg, ale nepřevyšuje 4 250 kg.
ŘP skupiny B+E
Pokud potřebujete tahat velký karavan nebo jiný přívěs velkým autem, můžete si dodělat skupinu B+E. S tímto oprávněním můžete řídit vozidlo do 3500 kg + přívěs do 3500 kg, celková váha soupravy tedy může být až 7000 kg.
B+E jsou zařazeny jízdní soupravy složené z vozidla uvedeného v písmeni f) [=vozidla kategorie B - pozn. nomádem.cz] a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 3500 kg,
C1 jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou traktorů a vozidel uvedených v písmeni i) [=vozidla kategorie D1 - pozn. nomádem.cz], jejichž největší povolená hmotnost převyšuje 3500 kg, ale nepřevyšuje 7500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,
C jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou traktorů a vozidel uvedených v písmenech g) a i) [=vozidla kategorie C1 a D1 - pozn. nomádem.cz], jejichž největší povolená hmotnost převyšuje 3500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,
C+E jsou zařazeny jízdní soupravy složené z vozidla uvedeného v písmeni h) [=vozidla kategorie C - pozn. nomádem.cz] a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti vyšší než 750 kg,
Otázky a odpovědi
Vozidlo má v TP hmotnost přesahující 3500 kg, ale jeho reálná hmotnost ve stavu, v jakém a ním jedu, je do 3500 kg. Můžu ho řídit s "Bčkem"?
Nemůžete, určující je údaj "Největší technicky přípustná / povolená hmotnost" v technickém průkazu vozidla. Pro takové vozidlo budete potřebovat řidičský průkaz skupiny C1, C, D1 nebo D (dle typu vozidla).
U některých vozidel nad 3,5 tuny lze hmotnost v technickém průkazu ponížit na 3500 kg, abyste je mohli řídit s ŘP skupiny B.
Vozidlo má více než 8+1 míst k sezení, můžu ho řídit s "Bčkem"?
Ne, řidičský průkaz skupiny B je pro vozidla do 3500 kg s nejvíce 8+1 místy k sezení. Pokud má vozidlo více míst k sezení, nemůžete ho řídit ani pokud má do 3500 kg. Na takové vozidlo budete potřebovat ŘP skupiny D1 (do 16+1 míst) a nebo D, dle kategorie vozidla.
Místa lze však demontovat a ponížit jejich počet v technickém průkazu. Pokud pak vozidlo bude mít maximálně 8+1 míst a má do 3500 kg, můžete ho řídit v Bčkem.
Pokud mám ŘP skupiny C1 nebo C, můžu řídit přetížené auto skupiny B (do 3,5 tuny)?
Nemůžete. Pokud jste do auta naložili víc než je jeho nejvyšší technicky přípustná / povolená hmotnost v TP, prostě řídíte přetížené auto a to, že kromě B máte řidičák C1 nebo C, nehraje roli.
Přestěhovat se do dodávky, nemuset platit nájem, a za ušetřené peníze vyrazit na velkou cestu. To byl plán české rodiny, která už dva roky bydlí na šesti metrech čtverečních. Co je k tomu vedlo? Jak to zvládají? Co na to okolí? Co elektřina, praní a ostatní potřeby? Na to a hodně dalšího jsme se Veverkových zeptali v rozhovoru, a navíc se podíváme, jak v jejich malém domě na kolech vypadá.
Chtěli offroad s expediční nástavbou, tak si ho prostě postavili a vyrazili s ním na 35.000 km dlouhou svatební cestu do Mongolska a na Sibiř. Mongolské rolety, spousty brodů, rozbité mosty na Bajkalsko-Amurské magistrále, kempování v sibiřských -30°C. To vše a mnohem víc zvládli s tímhle autem, které si dnes představíme, a o cestě napsali krásnou knihu a natočili film.
Obytný prostor o délce 8,9 metru, celkové délka 11 m včetně oje. Tohle je bez nadsázky pojízdný byt. Pojďme se podívat, jak to v něm vypadá, funguje, a jaké jsou zkušenosti jeho majitele.