Chemie pro chemická WC - jak se dělí a jak funguje? (+ video)
06.05.21 44286x přečteno
Jak se dělí chemie pro chemická WC? Jakou vybrat? Pojďte se mrknout na podrobné vysvětlení v článku a videu.
Přečíst07.02.24 10256x přečteno
Jak vybrat WC pro obytné auto nebo karavan? Jak fungují a jak se liší chemická WC, separační toalety, spalovací záchody, suché toalety a další typy WC? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Povíme si v článku.
Pokud vybíráte WC do obytného auta nebo karavanu, už víte, že na trhu najdete řadu typů toalet. Vyznat se tom může být trochu oříšek, tak jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém se dozvíte:
Chemická WC jsou klasika, kterou najdete ve většině obytných aut a karavanů. Můžeme je rozdělit na dva základní typy:
Přenosná chemická WC jsou díky své skladnosti oblíbená zejména mezi uživateli obytných dodávek (vestaveb), ale využití najdou také v karavanech, na lodích, chatách, zahradách i kdekoli jinde.
WC se skládá ze dvou separátních nádrží spojených k sobě - jedné na čistou splachovací vodu, a druhé nádrže (kazety) na splašky. Když je WC plné, oddělíte odpadní nádrž, a jdete ji vylít.
Vestavná chemická WC jsou určena pro pevné zabudování do interiéru dodávky, obytného vozu nebo karavanu. Dle typu pro splachování využívají buď vlastní nádržku, nebo jsou napojeny na vodovodní systém vozu a splachují z hlavní vodní nádrže.
Vestavné chemické toalety dále dělíme na:
Při správné péči je použití chemických WC bez zápachu a bez problémů. Pro bezproblémové použití je potřeba v nich používat speciální chemii pro chemická WC, kterou můžeme rozdělit na dva typy:
Interval vylévání záleží na více faktorech, kdy těmi nejzásadnějšími jsou:
Náš tip: mrkněte na článek a video Chemie pro chemická WC - jak se dělí a jak funguje?
Obecně se dá říci, že chemické WC s odpadní kazetou je potřeba vylévat jednou za 4-14 dní, dle výše uvedených faktorů. Univerzálně to bohužel říci nejde, je potřeba to prostě vyzkoušet a vychytat při vašem konkrétním využití - pak už budete vědět, co a jak.
🟩 VÝHODY:
🟥 NEVÝHODY:
Separační WC hojně používaná v domácnostech v severských zemích získávají na oblíbenosti i pro použití v obytných vozech a karavanech.
Nepleťte si je s běžnými suchými WC, separační toalety fungují úplně jinak a při správném použití bez zápachu.
Separační WC mají dvě nádoby - jednu na moč, druhou na tuhý odpad. Obě složky se tedy separují (odtud označení "separační WC"), díky čemuž nedochází k jejich mísení ani následnému kvašení a tím vznikajícímu zápachu typickému pro suchá WC.
Narozdíl od chemických WC v separačních WC není potřeba používat vodu ani chemii.
Zatímco odpad z chemických WC je potřeba vylévat většinou do k tomu určené výlevky například v kempech, odpadu ze separačního WC se zbavíte snadněji, ať už na kompostu, v přírodě (s použitím lopaty) nebo v nouzi v běžných odpadních nádobách. Mimo aut a karavanů jsou tak separační WC skvělou volbou pro použití na chatách, chalupách a zahradách, kde můžete odpad využít do kompostu.
NÁŠ TIP: Poskládejte si vlastní separační toaletu! Kdyby vám nevyhovovala nabídka hotových separačních WC, můžete si snadno poskládat vlastní, které lépe sedne do vašeho auta, mrkněte na kategorii Komponenty pro výrobu separačního WC.
🟩 VÝHODY:
🟥 NEVÝHODY:
Spalovací toalety po vykonání potřeby spálí veškerý odpad na popel, a to buď plynem, nebo elektřinou.
Ke svému provozu nepotřebují vodu ani chemii, a narozdíl od chemických a separačních WC u nich nemusíte řešit, kam s odpadem - jediné co zbyde je hromádka popela, kterou vysypete kamkoli.
I přes jejich vyšší cenu si v poslední době získávají na oblíbenosti právě pro jejich praktičnost a zanedbatelné množství zbytkového odpadu.
Zatímco předchozí typy toalet vám v autě poslouží pro pravidelné a bezproblémové použití stejně, jako WC doma, suché toalety jsou spíš taková nouzovka pro občasné použití "když fakt není kam". Na pravidelné a pohodlné používání to zkrátka není.
Jde o WC, kde všechen odpad padá do plastového pytle, kterého je pak nutné se co nejrychleji zbavit.
Pozor, nepleťte si suchá WC s kompostovacími WC, jde o dva různé typy toalet. Narozdíl od separačních WC, kde je moč separována od tuhého odpadu, čímž se zabraňuje kvašení a zápachu obsahu, v běžných suchých WC padá vše na hromadu do jednoho pytle. Obsah pak kvasí, zapáchá, a je nutné se ho velmi často zbavovat.
Pojmem "suché WC" pak také spousta lidí označuje chemické toalety, což je ale samozřejmě také špatně.
🟩 VÝHODY:
🟥 NEVÝHODY:
V předchozích bodech jsme si představili varianty, se kterými při rozhodování o tom, co pořídit, přijdete do styku nejčastěji. Existují však další typy toalet, které se v obytných vozech a karavanech dají použít. Jejich použití v našich podmínkách je spíše výjimečné, ale přesto se na ně podíváme.
WC s drtičem / macerátorem jsou splachovací WC nevyžadující chemii. Vestavěný macerátor rozmělní odpad, který pak jde do fekální nádrže vozidla, případně můžeme vozidlo napojit na odpadní systém v kempu nebo na pozemku.
Tento systém je velmi rozšířený v USA. Na evropském trhu ho najdete především v expedičních náklaďácích a větších obytných vozech, méně často pak ve vozech běžnější velikosti. V našich podmínkách je mnohem častější využití chemických a separačních WC, a to i z toho důvodu, že většina kempů není vybavena výlevkou, nad kterou by se s vozem dalo zajet. Naproti tomu výlevku na kazety chemických WC najdete prakticky všude.
U toalet se zavařovací technologií je odpad po vykonání potřeby vakuově zavařován do plastových sáčků, které pak padají do sběrné nádoby. Tato WC nevyžadují chemii ani vodu, ale vyžadují dokupování speciálního příslušenství (sáčků, folií apod.). Vzhledem k tomu, že jedno vykonání potřeby = jeden plastový sáček, pro alespoň trochu ekologicky smýšlející to moc není, chemické nebo separační WC je za nás lepší variantou.
Pokud se při konání potřeby rádi kocháte okolní přírodou a nepotřebujete WC přímo v autě, možná si vystačíte s běžným WC sedátkem s nožkami - stačí přibalit lopatku. Vykopat díru, usadit se, užít si svou chvilku, zahrabat díru s výtvorem, a je to. K tomu můžete využít třeba Mobilní skládací WC Camp4 bez pytle na odpad. Použití ve městě spíš nedoporučujeme :)
Váháte, jaké WC vybrat? Kontaktujte zákaznickou podporu e-shopu Nomádem.cz, probereme to a společně najdeme vhodné řešení.
Chemie pro chemická WC - jak se dělí a jak funguje? (+ video)
06.05.21 44286x přečteno
Jak se dělí chemie pro chemická WC? Jakou vybrat? Pojďte se mrknout na podrobné vysvětlení v článku a videu.
PřečístCZK EUR