Pokud máte v plánu dělat obytnou vestavbu do původně nákladní dodávky, nejspíš bude mít přepážku (dělicí příčku) mezi kabinou a obytným prostorem. A vy budete stát před rozhodnutím, zda ji demontovat, nebo ne. S finálním rozhodnutím by vám mohl pomoci tento článek.
Pár faktů na úvod:
Hlavním argumentem pro zachování přepážky je její původní účel - bezpečnost posádky, a to nejen v případě dopravní nehody, ale i za běžného provozu.
Nižší hluk v kabině a tím pohodlnější jízda je také důležitým argumentem. Přepážka výrazně tlumí hluk od zadních kol, hluk rezonujících panelů karoserie, zadních dveří, a brání rozléhání hluku přes celé auto.
Dále tu máme izolační vlastnosti, protože dělicí příčka odděluje obytný prostor od té z hlediska izolace nejblbější části auta - kabiny. Stačí přepážku izolovat např. K-Flexem stejně jako zbytek vozu, a máte vystaráno.
Daní za ponechanou přepážku je však menší obytný prostor, kdy nemůžete využít otočných sedadel v kabině vozu pro jeho rozšíření.
Bez dodatečných úprav je přepážka většinou neprůchozí, takže se vnitřkem auta nedostanete z jeho zadní část do kabiny a naopak. To by se vám mohlo hodit jednak při denním používání, a může být neocenitelné ve vypjatých situacích, kdy potřebujete rychle odjet.
Výrazně nižší bezpečnost posádky, o něco větší provozní hluk, a horší izolace - ty jsou daní za pohodlí a možnosti, které vám odstranění přepážky přinese. Dál už to má samá pozitiva. :)
V autě bez přepážky můžete prostor využít na maximum, protože při plánování dispozic obytné vestavby můžete počítat s otočnými konzolemi předních sedadel, čímž můžete ušetřit klidně metr prostoru (a to je v dodávce hodně).
Možnost v případě potřeby, hnusného počasí, a nebo nouze volně projít z obytného prostoru do kabiny také není k zahození.
Jak řešit problémy, které s sebou odstranění přepážky přináší?
- Bezpečnost - "s obytným autem se zásadně nebourá", říká se. Ale náhoda je blbec. Co jde a dává smysl kotvěte na nýtovací matice a silné šrouby (např. M8). Stavte z netříštivých materiálů. Volně ložené věci na jízdu musí pryč i taková lahev s vodou se při nárazu v 50 km/h stává smrtícím projektilem. A hlavně jezděte opatrně a předvídejte.
- Hlučnost vozu - lze snížit dobrou izolací. Například K-Flex, kromě toho, že dobře tepelně izoluje, jakožto pěnový materiál také pohltí velkou část různých dodávkových pazvuků. Jako základní vrstvu pro snížení vibrací a rezonancí karoserie lze použít například alubutylové pásy StP Black.
- Izolace kabiny - tu můžete snadno vyřešit pomocí termoizolačních folií na okna. V létě pomohou řešit problémy s přehříváním interiéru, a v zimě skutečně citelně sníží tepelné ztráty a zabrání pocitu chladu při sezení na sedadlech kabiny.