🔥🔥🔥 -10% na všechny sady vnitřních termoclon pro různé typy dodávek - jen do 14.6.! - zobrazit akci

Nezapomněli jste na něco?

Košík0

Zavřít

V košíku nemáte žádné zboží.

Tipy k cestování

Proč nemám rád aplikace ke sdílení míst pro “volné kempování”

27.12.18 Martin Kolčaba 5546x přečteno

Aplikace pro sdílení míst pro freecamping jsou na jednu stranu užitečné, na druhou stranu ale vedou k devastaci míst a šíření plošných zákazů. Pojďme se podívat, proč si to myslím.

Sdílet



Proč nemám rád aplikace  ke sdílení míst pro  “volné kempování”

Důvod? Jeden zásadní

Zastávám názor, že sdílení míst pro “volné kempování” vede jen k jejich devastaci a úbytku.

Ne proto, že tam lidi udělají bordel, toho se moc nebojím (i když…). Ale především proto, že pokud na jedno místo díky uvedení v aplikaci dostupné masám začne cíleně jezdit víc a víc lidí, povede to k tomu, že různé strany (místní obyvatelé, blízké kempy, město, stát…) to dřív nebo později začne štvát, a na daném místě v lepším případě zakáží kempování nebo parkování obytňáků. V lepším případě jen značkou, aby se neřeklo. Nebo tam zavedou placené parkování. V tom horším omezí výšku pro vjezd aut. A v tom nejhorším tam začnou pravidelně posílat policejní kontroly a zákaz vynucovat. A je po místě. To můžeme vidět v jižních státech, hlavně Portugalsku a Španělsku, kam jezdí víc a víc lidí.

Nejde mi tedy o to jedno konkrétní místo kde jsem byl a třeba se tam nevrátím a mohlo by mi to být fuk. Jde mi o volné kempování celkově a přístup k němu napříč (hlavně) Evropou.

Mějte na paměti, že volné kempování je oficiálně zakázané prakticky v celé Evropě (s výjimkou severských států a několika dalších). To, že ho ve spoustě států i přesto tolerují, je věc druhá a můžeme za to být jen rádi.

Nechci masovým sdílením míst přispívat k šíření dalších omezení vedoucích k tomu, že podobných míst bude stále méně.

Jak tedy hledám místa na kempování / přespání?

  • ptám se známých, co jeli podobnou trasu
  • koukám do map a hledám místa “kde by se dalo” – sjet na pláž, vyjet do hor, k jezeru…

Hledat místa mne prostě baví, a spoustu krásných míst jsme takhle našli.

Jasně, někdy prostě nic nenajdem a spíme někde u silnice nebo u popelnic. Nebo jedem do kempu. Ale to k tomu patří. Vynahradíme si to jindy.

Jo, kliknutí v aplikaci by mi ušetřilo dost času i nervů a často by mne zavedlo na fajn místo které sám nenajdu, ale to co píšu výše je pro mne důležitější.

Pokud to máte jinak, nic proti. Tohle je jen můj pohled na věc, tak to tak berte.

Mě dost lidí zazlívá, že jsem vůbec založil Nomádem.cz, kde jsme spoustě lidí, co by je to jinak nenapadlo, ukázali, že je možné si svépomocí postavit obytnou dodávku a “kempovat” kdekoli. Důvody jsou podobné a z části s nimi souhlasím, ale z větší části ne. A o tom to je.

Zvažte, jestli vám sdílení míst a využívání podobných aplikací stojí za to. A pokud jo, v pořádku, kecat vám do toho nebudu, dělejte si co chcete :)

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...



Kam dále?

Fakt nutně potřebuješ 4x4 obytnou dodávku?
Návody a postupy

Fakt nutně potřebuješ 4x4 obytnou dodávku?

08.06.26 Martin Kolčaba 2299x přečteno

4x4 dodávka. Spousta lidí po ní prahne. A mají k tomu různé důvody, mají od ní různá očekávání - a nutno říct, že často falešná. A právě o falešných očekáváních, o limitech běžných 4x4 dodávek, i o tom, že 4x4 nerovná se offroad, je tenhle článek a video.

Přečíst
E04: Expediční MB Vario 4x4 - kompletní prohlídka ultimátního obytňáku
Videoprohlídky - obytné vestavby

E04: Expediční MB Vario 4x4 - kompletní prohlídka ultimátního obytňáku

25.05.26 2063x přečteno

Repase auta do šroubku. Stavba boxu na míru. Výroba hromady doplňků. Po několika letech usilovné práce, zařizování a spoustě nervů je hotovo. Obytný Mercedes-Benz Vario 815D 4x4 připravený pro bydlení a život na cestách. Pojďte si ho detailně prohlédnout v našem videu, které jsme točili pár dní předtím, než auto odplulo na trajektu do Jižní Ameriky, kde ho čeká cca dvouleté putování.

Přečíst
Obytnou Avií projeli Jižní Ameriku, a teď o tom vydávají knihu! (rozhovor)
Rozhovory

Obytnou Avií projeli Jižní Ameriku, a teď o tom vydávají knihu! (rozhovor)

18.05.26 1228x přečteno

Vzali obytnou Avii z roku 1974 a poslali ji za oceán, aby tu strávili 4 měsíce cestováním po Jižní Americe. Co obnáší dostat auto za velkou louži? Jaká byla cesta? A jak se na jiném kontinentu řeší porucha motoru auta, které tam není běžné? O tom si popovídáme v našem rozhovoru.

Přečíst

CZK EUR